šití

Zpátky ke stroji! Šiju Cuff Top od The Assembly Line.

22. 6. 2024

Po dvou letech jsem konečně zasedla k šicímu stroji! Jupí! Bohužel můj poslední poslední článek o šití se zabýval tím, jak šít, i když nejste fyzicky úplně fit. Tehdy jsem ještě mohla šít aspoň trochu, ale brzy už mi zdravotní stav vysedávání u stroje nedovolil.

Šití je fyzicky náročnější než pletení, takže po operaci jsem nejdřív pomalu začala plést a až teď i šít. Šla jsem na to pomaloučku, abych zjistila svoje možnosti. Jak dlouho zvládnu sedět, jestli je pro mě těžké žehlit, jestli se moc nehrbím a podobně. Víceméně jsem dodržovala svoje zásady. Práci jsem si rozdělila do krátkých úseků přibližně po půl hodině. Jednoduchý top jsem šila asi dva týdny, ale zase jsem neutrpěla fyzickou újmu.

Na první šití jsem si vybrala jednoduchý plátěný Cuff Top značky The Assembly Line. Obdivovala jsem ho už léta na Instagramu. Moje oblíbená instagramová influencerka Lilli alias frocksandfroufrou ho má asi v deseti provedeních a jeden je lepší než druhý! Odrazovala mě jen cena střihu. Za papírový dáte přes 500 Kč, což je i na indie střihy dost. Značky střihů mají většinou všechny střihy stejně drahé, takže za jednoduchý top dáte stejně jako za kabát. Ale jestli je Cuff Top tak dobrý, že ho Lilli šila desetkrát, tak by se nakonec mohl vyplatit, že? Když ušiju střih za 300 korun jednou, tak stačí ušít dva Cuff Topy a budu na nižší ceně. Rozhodla jsem se to risknout.

Střih jsem koupila papírový u Sókit. Andrea, která e-shop založila, bydlí náhodou docela blízko mě. Potkaly jsme se a po dvou hodinách povídání o šití jsem pocítila nutkavou potřebu sednout ke stroji. Musela jsem některý z těch krásných tištěných střihů zkusit. Pokud bych ho koupila na internetu jako pdf a nechala vytisknout, cena by vyšla nastejno.

Střih Cuff Top je skvělý pro začátečníky. V mém případě pro ty, co začínají po delší pauze. Navrhnout top, který je jednoduchý, a zároveň vypadá dobře, bývá paradoxně těžší než navrhnout šaty z mnoha dílů. Čím míň švů, tím míň příležitostí k úpravám. Proto jsem si šila zkušební verzi, abych příště mohla střih trochu upravit na svojí postavu.

Postup

Střih ve velikosti L jsem vytáhla na střihový papír. Měl jen čtyři části, které se mi krásně vešly na stůl. Tak jednoduché to je! Na první šití jsem vybrala směsovou hnědou košilovku, kterou jsem kdysi koupila za libru na metr v Londýně na tržišti. Vypadá pěkně, ale není nic extra. Přesně taková látka je na zkušební verzi nejlepší. Dá se nosit, ale když se šití nepovede, není mi líto ji vyhodit.

Tentokrát jsem nefotila postup. Hlavně jsem chtěla zjistit, jestli jsem schopná projekt dokončit.

Když jsem si práci rozdělila do menších úseků, šlo šití hladce. Líbí se mi, že viditelné švy jsou proštepované (prošijí se ještě s lícové strany a tím se i zachytí švový přídavek). 

U střihu je brožurka s nákresy a postupem šití. Není tak podrobný, jak jsem zvyklá od jiných značek, ale jsou tam všechny informace, které potřebujete. Neztratí se ani začátečník. Začátečnické je také zpracování lemů. Spodní lem je jen začištěný cikcakem a jednou ohnutý. To jediné jsem změnila a složila ho dvakrát – o 1 cm a potom ještě o 3 cm. Také rukávy z rubu mohly být podle mě řešené lépe. Uvedený postup je skvělý pro začátečníky, ale já příště gumu složím dovnitř, aby nebyla vidět.

Přední část je rozdělená na dva díly se švem uprostřed. Viděla jsem hodně verzí topu, kde se střihl jen jeden díl v přehybu látky. Já jsem se držela základního designu. Látka se ve švu trochu krčí, což nebyl záměr, ale podle mě je to zajímavý prvek.

Do poslední chvíle vypadal top hrozně. Zkoušela jsem si ho před zrcadlem před dokončením a neměla z něj dobrý pocit. Naštěstí stačilo přidat pruženky (gumy) do rukávů a z ošklivého káčátka se vyklubala labuť! 🙂


Šicí slovník anglicko-český


Cuff Top byl takový cvičný projekt. Šila jsem rychle, lemovala cikcakem, protože se mi nechtělo navlíkat nit do overlocku. Prostě jsem se s tím nepárala (naštěstí jsem nepárala ani švy). Chtěla jsem hlavně dokončit projekt a otestovat, jestli to dokážu. Neměla jsem chuť, ani sílu se věnovat detailům.

Výsledkem nemusí být vždycky perfektní model. Někdy stačí, že je hotový.

Přidala jsem cedulku od Sókit, abych poznala, kde jsou záda.

Zkušební model odhalil, že střih mi docela sedí a hlavně se mi moc líbí! Jediný problém je vyšší průkrčník. Na blogu The Assembly Line se dá stáhnout upravený střihový díl s hlubším výstřihem. Už ho mám vytištěný. 🙂 Uhodli jste správně, tohle není poslední Cuff Top, který ušiju. Možná jich nebudu mít deset jako Lilli, ale na dva tři se v šatníku místo najde.

Tipy pro začátečníky

Pokud jste začátečníci nebo jako já šijete po dlouhé době, tady je pár tipů, jak šít Cuff Top.

  • Ve střihu je zvlášť díl na průkrčník a na podsádku. (Podsádka je širší pruh látky z rubu průkrčníku, který pomáhá, aby výstřih držel tvar. Na podsádku se většinou nažehluje zpevňující vlizelín.) Stříhové díly jsou skoro stejné, jen ten z výztuhy je o pár milimetrů menší. Stačí použít střihový díl podsádky a výztuhu o pár milimetrů zmenšit.
  • U přišívání průkrčníku a gumy postupujte pomalu. Já zlomila jehlu. Nebojte se použít hodně špendlíků. U gumy rukávů jsem jich měla minimálně osm.
  • Lemovat rukáv začněte na méně viditelném místě, nejlépe ve spodní části. Kolem gumy se mi látka trochu zvlnila, ale zespodu to není vidět. Navíc se to ztratilo v řasení kolem gumy.
  • Žehlete! Pořád a každý kousek! 🙂

The Cuff Top
designér: The Assembly Line
velikost: L
látka: hnědé směsové plátno (nejspíš s polyesterem)
další materiál: nit, nažehlovací vlizelín, 80 cm pruženky šířky 5 cm

Donny, košile bez knoflíčků ve dvou provedeních
Tipy na šití s pohybovým omezením

Mohlo by se vám líbit

Žádné komentáře

Odpovědět