šití

Top Ashton ze starého povlečení

6. 5. 2021

O střihu na top Ashton jsem slyšela samé superlativy. Prý skvěle sedí, stačí na něj málo látky a je rychle hotový. Ušila jsem zkušební model a můžu to potvrdit. Padne mi výborně i bez úprav. Ani nevadí, že je ze starého povlečení.

Než se pustíte do čtení, zvažte přihlášení k mému newsletteru. Plánuju rozesílat nejen novinky z blogu, ale i odkazy na zajímavé články a různé tipy na zlepšováky, knihy, střihy… Přihlašovácí okénko najdete na počítači ve sloupci napravo, na mobilu pod článkem.

Staré povlečení na zkušební šití

Na šití letního topu přišla řada v dubnu, poté co jsem dokončila zkušební model sukně Estuary. Na oboje jsem vzala staré povlečení na peřinu, což je skvělý zdroj zkušebních látek. Z jednoho povlečení máte přibližně 1,5×4 metry bavlněného plátna, jen se musíte vyhnout dírám. Vzory s ovečkami nebo hvězdičkami bych asi nenosila, ale proužky jsou univerzální.

Střih je od značky Helen’s Closet (je v pdf a náhodou je na něj celý květen sleva 20 %). Kdo čtete pravidelně, nejspíš si říkáte: „Už zase?!“ A máte pravdu, poslední dobou je moje nejoblíbenější. Musím se krotit. Nebo napsat Helen, ať mě zaměstná. 🙂

Top Ashton je velmi jednoduchý, a o to důležitější jsou detaily. Směrem dolů se mírně rozšiřuje, takže nepotřebuje zapínání. Díky záševkům zase nevypadá jako pytel. Na výběr jsou dvě délky a dvě varianty začištění výstřihu a průramků (podsádkou, nebo šikmým proužkem). Já jsem se rozhodla pro krátkou „cropped“ variantu s podsádkou. I když je top na pohled jednoduchý, chvíli mi trvalo jej ušít.

Na fotce mám na sobě ještě sukni Estuary od značky Sew Liberated, o které snad také brzy napíšu.

Podařilo se mi nafotit celý postup šití a doufám, že to pro vás bude užitečné. K té příležitosti jsem vytvořila nový štítek fotopostupy, kde najdete i starší články s podrobnými fotografiemi.

Šití topu Ashton krok za krokem

Když se zkušební modely povedou, nosím je. Nevadí mi, že látka není nic extra, nebo že tam jsou chyby. Jelikož jsem tušila, že i Ashton se mnou vyrazí do světa, trochu jsem si pohrála se směrem vzoru. Přední díl jsem rozdělila na dvě části, jeden vystřihla svisle a druhý vodorovně.

Látka je bílá s černými tenkými proužky. Je trochu sepraná, takže jsem použila tmavě šedou nit místo černé. Začišťovala jsem na overlocku světle šedou, aby moc neprosvítala (overlock ale není třeba, švy se dají začistit i na klasickém stroji). Při šití mě z proužků trochu přecházely oči, ale naštěstí jsem si za chvilku zvykla. Bohužel na focení není úplně ideální, snad něco uvidíte. Kdyby ne, nebojte, Helen má návody velmi podrobné se spoustou ilustrací.

Střih sestává ze šesti dílů: přední a zadní hlavní díl, podsádka a lem. Já jsem přední díl střihla ze dvou kusů a přidala 1cm švové přídavky.
Nejprve jsem všechny oblé části zajistila zpevňovacími švy cca 5 mm od okraje, aby se okraje nevytahaly.
Sešila jsem prsní záševky. Vyznačila jsem si je pomocí kopírovacího papíru a rádýlka. Záševek si sešpendlím a šiju od kraje ke špičce. Konec nitě nezapošívám, ale ručně ho zavážu. Skvěle je to popsané například v knize Láska na první steh.
Hotový prsní záševek, stačí jen odstřihnout nitě.
Záševky jsem zažehlila směrem dolů.
Oproti střihu jsem navíc sešila přední díl a začistila přídavky na overlocku.
Pak jsem sešila ramenní švy u těla i podsádky. Nemusela jsem je začišťovat, protože zůstanou uzavřené mezi tělem a podsádkou.
V dalším kroku jsem k sobě přišila tělo s podsádkou v průkrčníku.
Přišila jsem podsádku ke švovým přídavkům, aby nevylézala z průkrčníku. Je to linie asi 3 mm od okraje výstřihu, která bohužel na proužkované látce není skoro vidět.
Švový přídavek jsem po celé délce nastřihala, aby se dal dobře otočit.
Takhle vypadal hotový průkrčník z rubu.
Pak začala zábavná rolovací část. V návodu je skvělá ilustrace, podle které jsem to hned pochopila. Cílem je sešití těla a podsádky v průramku. Zbytek topu je srolovaný mezi nimi, aby nepřekážel.
Průramky se díky tomu sešijí tak, že tělo topu zůstane uzavřené mezi nimi. Když jsou oba průramky hotové (sešité, švové přídavky nastříhané a přišité k podsádce), top se otočí naruby. Celý se protáhne jedním ramínkem, které poslouží jako tunel.
Takhle vypadá top po otočení na ruby. Je vidět, že v průramcích nejde přichytit podsádku ke švovým přídavkům po celé délce. Ve střední části ramínka je mezera.
Po průkrčníku a průramcích jsem sešila a začistila boční švy (podsádky i těla najednou). Švy pak zůstanou hezky schované pod podsádkou. Jako další krok se měla podsádka přichytit k tělu v mezírce bočního švu. Já jsem to ale neudělala. Tmavá nit by byla v mezírce moc výrazná.
Vršek byl hotový, zbýval jen spodní lem.
Spodní lem se začišťuje zvláštními střihovými díly, lehce zaoblenými pruhy. Nejdříve se sešijí do kruhu, a pak se přeloží a zažehlí 1 cm v horní části. Používám zažehlovací pravítko, kterému nevadí horká žehlička. Šití bez něj už si neumím představit.
Takhle vypadal proužek, který se měl přišít ke spodnímu lemu topu Ashton. Nejprve se sešil do kruhu, pak se sežehlil horní lem.
Přišila jsem ho s 1cm přídavkem a přichytila ke švovému přídavku.
Lemovací pruh látky se nakonec ohnul dovnitř a přišil k tělu. Ale i takhle se mi líbil, možná další verzi udělám s pruhem.
Lem jsem si sežehlila nahoru a přišpendlila.
Nakonec jsem ho přišila z rubu. Chtěla jsem mít jistotu, že bude všude přichycený. S proužkem bylo víc práce než obvykle, ale vypadá úhledně a zpevňuje lem.
Nakonec zbývalo jen přichytit podsádku ručně ke švovým přídavkům. Není to ideální, ale v líci není nic vidět. Když si top obleču, musím si podsádku srovnat dovnitř. Pak už ale ven neleze.

Jak se nosí Ashton top

Doufala jsem, že mi střih bude sedět bez úprav. Všechno tomu nasvědčovalo, dobré recenze i pozitivní zkušenosti se střihy Helen’s Closet Helen. Top je poměrně volný, takže schová menší nerovnosti. Dopadlo to podle mých představ a se správnou podprsenkou sedí skvěle. Neodstává, kde nemá. Zakrývá, co je třeba. 🙂

Z Ashtonu mám velkou radost! Jak je jednoduchý, tak je univerzální. Helen má na blogu hromadu hacků a variací – s různými rukávy, předělaný na šaty nebo overal, vyšívaný… Neodolala jsem a hned začala šít další. Upravila ho na šaty, o kterých napíšu zase někdy příště.

top Ashton
designérka Helen’s Closet
velikost: 16 (D-Cup)
varianta: krátká s podsádkou
látka: staré povlečení na peřinu bílé s černými tenkými proužky nejspíš z čisté bavlny, stačil ani ne metr

Šití mojí nejoblíbenější sukně Peppermint Pocket Skirt
11 tipů, jak se skamarádit se šicím strojem

Mohlo by se vám líbit

Žádné komentáře

Odpovědět