šití

Batoh Making 2. část – postup

16. 11. 2020
šití batohu doma

V tomto článku najdete popis konstrukce batohu Making z voskovaného plátna s fotografiemi. Pokud jste to ještě neudělali, doporučuji nejprve přečíst text s obecnými informacemi, tipy a dojmy. Přípravy jsou popsané tam, tady najdete už jen suchý postup a možná i pár sprostých slov, když práce nešla podle plánu. 🙂

Šití batohu – vnější část

Celý proces šití batohu si můžete prohlídnout v konstrukčním „fotonávodu“. Šila jsem v různých denních dobách a za různých světelných podmínek, tak prosím omluvte kolísající kvalitu fotek. Použila jsem domácí šicí stroj.

Jako první se konstruovaly vnější části batohu, pak podšívka, a nakonec se vnější a vnitřní část sešila dohromady. Začala jsem tedy vnější přední částí.

Při šití prvního batohu jsem měla velké problémy se špendlením. Dostat špendlík skrz několik vrstev látky bylo těžké a látka se potom kroutila. Proto jsem si pořídila svorky na látky a dobře jsem udělala, protože na některých místech bych musela propíchnout i čtyři vrstvy voskovaného plátna a dvě vrstvy podšívky.

Kapsu na přední části bylo třeba co nejpřesněji prošít. Šila jsem velmi opatrně a pomalu prošívací nití a délkou stehu 3 mm.

Nýty nebyly pro ušití batohu nutné, ale vypadají dobře. Jejich instalace není jen tak, potřebujete speciální lis a piston. Udělat díru do hotové přední části bylo trochu děsivé a několikrát jsem si zkontrolovala, jestli to dělám správně.

Na zadní část jsem přišila popruhy a opatrně je provlékla, aby se nepřetočily.

Sehnat správný zip prakticky nešlo, tak jsem koupila delší a zkrátila ho. Vytrhala jsem spodní zuby, ale nejdřív jsem zip ručně zašila, aby se nerozjel. Nakonec má kolem sebe vůli a mohl být o trochu delší. Není to naštěstí vidět, protože jsou konce zipu schované za všitými popruhy.

Pro příště: Zip nebudu zkracovat předem, ale až ve chvíli, kdy ho budu potřebovat vsadit.

Zip jsem všila mezi vrchní látku a podšívku. Je odhalený, takže nebylo třeba používat zipovou patku.

Smyčka se zipem mi dala zabrat. Jako poslední krok se měly oba okraje sestehovat, jenže mi vycházely různě dlouhé a nakřivo. Několikrát jsem je musela rozpárat a znovu sešít. I tak vyšla smyčka o trochu delší, než bylo třeba, s čímž jsem se musela poprat při přišívání k přední a zadní části batohu.

Šití batohu – podšívka

Podšívku jsem před šitím zpevnila nažehlovacím vlizelínem. Nebylo třeba ji nijak upravovat kromě konstrukce kapsy na zip.

Postup je podobný jako u výpustkové kapsy. (Omlouvám se, na fotce to asi není moc dobře vidět.)

Šití batohu – spojení vnější části a podšívky

V tuhle chvíli jsem měla hotovou přední vnější část, zadní vnější část, přední podšívku, zadní podšívku a boky batohu. Na bocích byla sestehovaná vnější voskovaná látka s podšívkou. Nejprve jsem musela stejným způsobem sestehovat předek a zadek batohu, abych měla tři části – přední, zadní a boky.

Přistehovala vnější zadní část k zadní podšívce (na fotce vlevo) a vnější přední část k přední podšívce (na fotce vpravo). Teď už jen zbývalo je sešít dohromady s boky batohu.
Takto vypadal batoh po přišití přední části k bokům.

Po přední části jsem přišila k bokům batohu i zadní část. Musela jsem si ale dát pozor, aby byl rozevřený zip a mohla pak batoh obrátit na líc.

Po sešití všech částí trčely dovnitř batohu švové přídavky. Ty bylo třeba začistit lemovacím proužkem. V návodu designérka varuje, že je to nekomplikovanější část konstrukce, ale s trochou trpělivosti to jde. Má pravdu. Je to ta část, u které padlo hodně sprostých slov. Jelikož se proužek všívá na nejméně šest vrstev a musí se ohnout v rozích. První proužek jsem našila na dvakrát podle návodu a výsledek mě potěšil. Jenže světlá nit, kterou jsem použila, byla viditelná ve švech na líci. Části jsem tedy vypárala a znovu sešila, i když už ne tak hezky. Druhý švový přídavek jsem sestřihla na půlku šířky (z 1,3 cm na 0,6 mm) a proužek jsem našila na první dobrou. Vyšlo to dost ošklivě, v rozích je doslova chaos a jsem ráda, že proužek vůbec drží. Za normálních okolností bych takovou hrůzu hned vypárala a opravila. Už jsem toho ale měla po krk a tušila jsem, že by to nebylo lepší. Naštěstí je proužek v rozích dobře schovaný a není to moc vidět. Kromě vás ho nikdo neuvidí. 🙂

Takhle vypadal proužek poté, co jsem ho omylem nastříhala moc úzký, a pak ho opět sešila.
Na ošklivě našitý proužek ani foťák nechce zaostřit.
Tak ho schovám do rohu a nikdo si ho nevšimne.

Moje heslo zní:
Bez chyb byste nepoznali ruční práci. Dokonale pracují jen stroje!

Nakonec jsem se s batohem Making poprala a mám z něj velkou radost. Konstrukce boční smyčky a lemování proužkem byly hodně náročné. Alespoň pro amatéra. Líbí se mi retro design, který nejspíš vyžadoval vytvoření kvádru, ale umím si představit jednodušší práci s neméně dobrým výsledkem. Tím nechci nikoho odrazovat. Nakonec je to originální batoh, a ne jen pytel na přezku. 🙂

Materiál zbyl i na tašku Pepin, kterou jsem ušila hned po batohu. Je od stejné designérky, jen o dost jednodušší.

Jestli vám tu nějaké informace chyběly, zkuste se po nich podívat v prvním článku, nebo se zeptejte v komentářích.

Sukně s kapsami na bocích aneb co by si hruška neměla dovolit
Batoh Making 1. část – příprava a tipy

Mohlo by se vám líbit

2 Komentáře

  • Odpovědět Marcela Šikulová 29. 12. 2020 v 8:57

    Dobrý den paní Štěpánko, moc se mi líbí vaše šití, vaše podrobné postupy. Chtěla bych se zeptat, jaký je rozměr tohoto krásného batohu, máte někde rozměry jednotlivých dílů? Chci ušít svému malému vnoučkovi k narozeninám batůžek, nemáte nějaký úěkný návod na takovýto dětský batůžek? Děkuji moc a přeji vám krásný den a plno skvělých nápadů. marcela Šikulová

    • Odpovědět Štěpánka 30. 12. 2020 v 17:57

      Dobrý den Marcelo, děkuji za komentář! Jsem ráda, že se vám článek líbí.
      Batoh má 30 x 40 cm a pro dospělého je spíše menší (pro dítě zase moc veliký). Rozměry jednotlivých dílů bohužel nemůžu poskytnou, jelikož to není můj střih a nemám k němu autorská práva.
      Popravdě se ve střizích pro děti moc nevyznám… Pokud vládnete angličtinou, tak podobný batoh jsem našla tady https://www.sewmuchado.com/unicorn-backpack-free-pattern-cricut-explore-air-2/ a placený střih od Made by Rae. Nebo můžete zkusit koupit návod na etsy.com. V češtině to vypadá bledě, žádný jsem nedohledala. Vypadá to na pořádnou díru na trhu. 🙁
      Doufám, že nějaký pěkný návod najdete! A mrzí mě, že jsem moc nepomohla.
      Štěpánka

    Odpovědět