pletení

Recenze ponožkových přízí

1. 12. 2020

Chci se s vámi podělit o zkušenosti s různými přízemi. Neprováděla jsem žádné speciální testy, jen jsem prostě pletla ponožky. I když jsou všechny příze podobně silné (fingering), některé jsou jemnější, jiné hrubší, některé pevnější, jiné zase pružnější.

U většiny pletacích přízí platí, že čím je dražší, tím je kvalitnější a lépe se z ní plete. Drahá příze ale automaticky neznamená lepší výsledek. Vždycky je důležité, jakou věc z ní upletete. Jak spolu půjde dohromady barva, vzor a design. Jestli se bude hodit k vašemu stylu. Jestli to bude jen výstavní kousek, nebo ho budete nosit do roztrhání.

U ponožek to platí dvakrát. Nohy většinou nebývají tak citlivé. Zvládnou i trochu hrubší materiál. Naopak potřebují, aby něco vydržel a hned se neprochodil.

Jak jsem psala v 7 tipech pro pletení ponožek, nejlepší je pravá vlna s přídavkem umělých vláken. Pokud chcete ponožky prát v pračce, musí mít úpravu superwash. Na většinu typů vám bude stačit 400 m příze. Cenu jsem tedy přepočetla na jeden pár (100 g). Některé značky uvádí příměs nylonu, některé polyamidu. Nylon není chráněné označení, takže záleží na výrobci, jak příměs popíše. Já to opsala z etikety.

Vyzkoušela jsem Jawoll od Lang Yarns, Arwettu od Filcolany, Sport Socks od Red Heart, Socks Yeah! od Coopknits, Socks od Malabriga, Signature 4ply od West Yorkshire Spinners a Fabel od Dropsu.

Jawoll

výrobce Lang Yarns
75 % vlna, 25 % nylon, superwash
klubko 50 g / 210 m
čtyřnitka
cena za 100 g cca 210 Kč

Jawoll je německá příze s širokou paletou odstínů. Má jednobarevné i vícebarevné varianty. Já jsem použila jen jednobarevné ve válečcích. Matně si pamatuju, že když jsem je kupovala, byly zvlášť označené čisté odstíny a zvlášť melange, což teď nemůžu najít. Podle mých zkušeností jsou barvy melange trochu hrubší. Uvnitř každého klubka najdete špulku tenčí příze stejné barvy. Je zvlášť odolná a můžete ji přidat do pletení namáhaných částí ponožky, jako je pata nebo špička. Ponožka je pak trochu tlustší, ale měla by ustát všechno. I uchodit. 🙂

Doplnění: Jak obstály počase?
Na povrchu ponožky se vytvořila bílá filcová vrstva, která nevypadá moc dobře. Nedám ale dopustit na zpevnňovací nitku, která zajistí, že ponožku nemusíte štupovat. Přidávám ji i k jiným ponožkám.

Arwetta

výrobce Filcolana
80 % merino vlna, 20 % nylon, superwash
klubko 50 g / 210 m
čtyřnitka
cena za 100 g cca 210 Kč

Arwetta je neuvěřitelně příjemná dánská příze, kterou původně vyvinuli na pletení pro miminka. Mohlo se stát, že jsem se s ní párkrát pomazlila… 🙂 Má podobné balení a sílu jako Jawoll. Řekla bych, že je jemnější a má trochu výraznější barvy než Jawoll. Je poměrně tenká. Tak malá očka jsem s žádnou jinou přízí zatím neupletla. Dva páry jsem darovala a zatím drží dobře, i když je Arwetta tenká a jemná.

Sport Socks

výrobce Red Heart
75 % vlna, 25 % polyamid, bez superwash
klubko 100 g / 410 m
čtyřnitka
cena za 100 g cca 80-90 Kč

Příze se sice už nevyrábí, ale ještě ji prodává pár e-shopů a galanterií. Je to nejlevnější vlněná příze, ze které jsem pletla ponožky. S šedým klubkem se mi pracovalo špatně, protože příze nechtěla držet pohromadě. Další dvě mi přišla fajn. Z příze Red Heart Sport Socks jsem vytvořila svoje nejoblíbenější ponožky, takže až na ní příště narazím, ještě si koupím nějakou do zásoby.

Socks Yeah!

výrobce Coopknits
75 % merino vlna, 25 % nylon, superwash
přadeno 50 g / 212 m
čtyřnitka
cena za 100 g cca 290-320 Kč

Zatím asi moje nejoblíbenější ponožkovka. Je kulatá a má jemný povrch. Sedí mi i barevná škála, což je samozřejmě věc vkusu. Má asi 33 odstínů, z nichž část je neonových a část spíše v tlumených barvách. Pletla jsem z ní krajkové ponožky. Hezky drží pohromadě a v pohodě s ní provedete i složitější manévry.

Malabrigo Sock

výrobce Malabrigo
100 % merino vlna, superwash
přadeno 100 g / 402 m
trojnitka
cena za 100 g cca 440 Kč

Malabrigo Sock je příjemná hladká příze, která neobsahuje umělá vlákna. Je nadýchaná a měkká, určitě nejjemnější a nejpružnější, ze které jsem pletla. Je ručně barvená, takže barva není rovnoměrná a vytváří mramorovaný efekt. Pletla jsem z ní jeden pár, který daruji na Vánoce, takže ji nemám ozkoušenou v praxi. Trochu se bojím, že nevydrží velkou zátěž. Na domácí nošení s nohama nahoře by měla být ideální.

Signature 4ply

výrobce West Yorkshire Spinner
75 % vlna, 25 % nylon, bez superwash
klubko 100 g / 400 m
čtyřnitka
cena za 100 g cca 189-200 Kč

Signature 4ply je trochu hrubší jednobarevná, nebo proužkovací čtyřnitka. Zdá se mi pevná a trvanlivá. Proužkovací série má barvy inspirované britským ptactvem nebo koktejly. Oblíbila jsem si ptačí sérii a už jsem pletla s barvami sýkorky modřinky, hýla a divoké kachny.

Drops Fabel

výrobce Drops
75 % vlna, 25 % polyamid, superwash
klubko 50 g / 205 m
čtyřnitka
cena za 100 g cca 102-162 Kč

Drops Fabel má hodně barev včetně různobarevných variant, i když na mě je většina z nich moc křiklavá. Příze je trochu silnější než ostatní. Oproti ostatním superwash přízím je hrubší na omak. S Malabrigo Socks jsou to nejpružnější příze ze všech.

Srovnání

  • Nejjemnější z použitých přízí jsou podle mě Arwetta a Malabrigo Socks.
  • Signature 4ply a Drops Fabel jsou trochu silnější.
    Pletu je s jehlicemi 2,25 mm, zatímco ty ostatní na velikosti 2 mm. Pletu ale volně, takže většina lidí spíš vezme do ruky jehlice o čtvrt milimetru větší.
  • Nejhladší je Malabrigo Socks, hned po ní Socks Yeah! Největší chlupáč je určitě Sport Socks a dohání ji Signature 4ply.
  • Jestli chcete, aby ponožky dlouho vydržely, pořiďte si Jawoll a použijte zesílenou přízi ze špulky.
    Naštěstí jsem ještě žádné z ponožek neprochodila, takže vám nemůžu říct, co která příze vydrží. I když první dva páry prokousali moli, ale to by bylo na zvláštní a velmi smutný článek. Pořádnou zátěž u nás doma dostávají ponožky ze Signature 4ply. Nosí můj muž a skoro je nesundá z nohy. Zatím drží! 🙂

Moje zatím nejoblíbenější ponožky jsou z příze z místní galanterie za 90 korun. Pletla jsem je v rámci série The Handmade Sock Society. Mají jedinečnou červenohnědou barvu a dělají mi radost, kdykoliv se na ně podívám. Na druhou stranu plést ponožky z luxusnějších přízí je zážitek sám o sobě.

Můj tip tedy zní: Zkoušejte! Nezavrhujte přízi jen proto, že je levná. A naopak, pokud vám to rozpočet dovolí, potěšte se něčím speciálním.

Ještě je hodně přízí, které hodlám vyzkoušet, včetně těch ručně barvených. V zásobách na mě čeká Mondim od značky Retrosária. Z Alegríi od Manos del Uruguay jsem už pletla svetr, ponožky jsou jen další logický krok. Také si brousím zuby na ponožkovky od Tukuwool a Regia s jakem. O těch napíšu v další recenzi. Tak za rok nebo pět. 🙂

P. S. Jestli už jste vybrali přízi a váháte nad jehlicemi, podívejte se na článek o výběru ponožkových jehlic.

Šátek Beeswax a nahazovací adrenalin
Nepřehlédnutelný svetr Ranunculus

Mohlo by se vám líbit

Žádné komentáře

Odpovědět