pletení

Pletení ponožek The Handmade Sock Society podruhé!

8. 9. 2021

Rok se s rokem sešel a je tu další série ponožek The Handmade Sock Society. Hrozně rychle to uteklo!

Před rokem jsem tu na blogu psala o své první sérii z ponožkového klubu. Jak jsem si předplatila kolekci šesti návodů, které vycházely postupně každý měsíc, jak jsem se těšila na každý další design, nadšeně vybírala barvy příze a učila se plno nových technik. Všechny ponožky doteď nosím, i když některé už nejsou v nejlepším stavu.

Letos nebylo co řešit a přihlásila jsem se znovu do The Handmade Sock Society č. 4. Dokonce jsem byla natolik nadšená, že jsem si objednala speciální ručně barvenou přízi z Dánska. Jenže už první ponožky byly nějaké jiné, trochu jednodušší. Nic moc jsem se na nich nenaučila a vlastně se mi do nich ani moc nechtělo.

Nadšení z loňska se neopakovalo, ale postupně jsem všechny páry upletla a s výsledkem jsem více než spokojená!

Téma letošního ročníku byl život v krajině, ať už jako krátký úprk z města nebo rodinná tradice po generace. Ponožky se jmenovaly podle valící se mlhy, piknikové deky, divokých včel, levandulových polí, pouštní trávě a eukalyptu. Docela široký záběr, že? Inu, proč ne. Pro nás ze střední Evropy je to trochu divočina, jelikož designérka Helen Stewart žije v Austrálii. Můžeme si tedy představovat, jaké to je vyjet si do přírody u protinožců.

Výběr přízí a pomůcek

Oproti loňsku jsem se tak moc těšila na výběr barev a přízí, že jsem si je připravila dopředu. Jak jsem psala nahoře, objednala jsem si přízi z Dánska na Etsy (od Seasons Yarn, momentálně neprodávají) a doplnila ji přírodními barevnými odstíny Arwetty a Sock Yeah! Vybrala jsem osm barev, takže jsem měla dvě jako rezervu. Ráda vybírám materiál tak, aby ladil s ponožkami, a chtěla jsem mít na výběr i u posledního páru.

Pletla na 80cm kruhových jehlicích velikosti 2 mm. Používám jehlice Chiaogoo, které mají krásně ostrou špičku. Kvůli ní jsem dokonce překonala svůj odpor k přetahování lanka při pletení metodou magic loop. Také jsem si koupila napínáky na sušení ponožek, na kterých krásně vynikne vzor. Sice nejsou třeba, ale je to příjemná vychytávka.

Ponožky č. 1 Curling Mist Socks

První dlouho očekávaný návod vyšel 4. února a já musím přiznat, že jsem byla zpočátku zklamaná. Svým nadšením z loňského ročníku jsem strhla další pletařky, aby se přidaly, a hned první návod nebyl nic moc extra. Jednoduchý design se mi sice líbí, ale není nijak zvlášť originální. Úzké copánky po celé délce ponožky mají evokovat ranní mlhu v eukalyptovém lese. Připomínají mi ale spíš kmeny bambusu, takže jsem si ani neuvědomila, že jsem si pod názvem eukalyptus několik měsíců představovala bambus. Přírodověda není moje silná stránka. 🙂

Designérka je upletla zelené, já se rozhodla pro tmavě modrou Arwettu v odstínu Slate (břidlice). Příze je to tenká a při pletení překřížených ok na tenkých jehlicích mě dost rozčilovala. Nechtěla držet pohromadě a já často píchala jehlicí mezi jednotlivé nitky. Barva se mi ale moc líbí, tak jsem jí to nakonec odpustila. 🙂

Jsou to jediné ponožky, které jsem pletla v největší velikosti (č. 3). Vzor je vlastně patent s občasnými překříženými oky a líbí se mi, když není na noze roztažený až úplně na doraz. Přijde mi, že ho to příliš deformuje, tak jsem radši nahodila o pár ok navíc.

Ponožky č. 2 Picnic Blanket Socks

Druhé ponožky byly ještě jednodušší než ty první! No paráda, to zas příště někomu něco doporučím… Pár č. 2 má na sobě vzor piknikové deky, tedy spíš jen tři pruhy. Na noze vypadají moc pěkně. Jak se ponožka natáhne, pletenina se trochu roztáhne a je řidší, na proužcích ale zůstane krásně hustá. Je to taková jemná hra s hustotou ok. Vybrala jsem tu „nejdivočejší“ přízi, světle růžovou s tmavými prskanci. Perfektně se k ní hodila Arwetta v marcipánovém odstínu na paty a špičky.

Ponožky č. 3 Wild Bees Socks

Třetí pár se konečně podobal rafinovaným ponožkám z loňska. Jmenuje se podle divokých včel a většina pletařek včetně designérky ho pletla ve žluté barvě. Já žlutou v předvýběru neměla a pro tak komplikovaný vzor jsem chtěla spíš neutrální barvu.

Víc než včely mi vzor na ponožkách připomínal výzdobu secesního domu, ve kterém jsem vyrůstala. Měli jsme sice malý byt, ale ve dveřích bylo leptané sklo s ornamenty a na stropě ozdobné štuky. Inspirovala jsem se starými dveřmi s nátěrem barvy slonové kosti a vybrala opět marcipánovou Arwettu.

Plést tyhle ponožky byla vysloveně radost. Krajka se mění pod rukama podle toho, na které straně uberete a na které přidáte. Zkusila jsem si u jednoho opakování zjednodušit práci a místo ssk (sejmout dvě oka hladce a splést za zadní nit) je rovnou splést za zadní nit. Nevyplatilo se to, oka byla pak větší a tvořily rovnou čáru místo rafinované křivky. Prostě každý detail má svůj význam.

Ponožky č. 4 Spinifex Socks

Spinifex je tráva, která roste v písečných dunách daleko od nás, v Africe, Asii, Austrálii a na Novém Zélandu. Nikdy jsem o ní neslyšela (to u mě není neobvyklé), ale odteď si ji budu pamatovat. Jmenují se tak totiž moje nejoblíbenější ponožky z téhle kolekce.

Jako jediné se pletou od špičky, což byla příjemná změna. Použila jsem na ně ručně barvenou přízi.

Původně jsem je ani nechtěla plést. Už u těch předchozích jsem pochybovala, ale tyhle mi přišly vysloveně odbyté. Vypadají, jako by byl vzorek naruby. Při pletení jsem dokonce chvíli plánovala nosit je naruby. Ale nakonec zůstaly tak, jak jsou. Předpokládám, že všechny úpravy a pokusy o přetočení na rub vyzkoušela už designérka, a tenhle design ji vyšel jako nejlepší. Helen Stewart prostě ví, co dělá.

Ponožky č. 5 Lavender Fields Socks

Ponožky č. 5 jsou nejoriginálnější z celé série. Spodní část mají úplně normální, ale nahoře jsou místo lemu pikotky a krajka. Krajka je tuhá a hustá, takže drží ponožky vzpřímeně, zato pikotky se trochu kroutí.

Jelikož jsou inspirované lány levandule, hodně lidí je pletlo ve fialové. Já jsem se rozhodla jít proti romantickému tónu a vybrala jsem si hnědou Arwettu. Vyšel z toho takový babičkovský pár. Ponožky, které mi evokují teplo domova, oheň v kamnech a horký čaj.

Ponožky č. 6 Scribbly Gum Socks

Scribbly Gum si schválně vygooglete. Je to neuvěřitelný strom! Eukalyptus, který vypadá, jako by po něm někdo čmáral. Roste jen v okolí Sydney, tak mě alespoň tentokrát omlouvá, že jsem o něm nikdy neslyšela.

Na poslední pár mi zbyly tři barvy: světle modrá, šedá a ručně barvená růžová. Světle modrá mi přišla moc jemná, šedá zase obyčejná. Rozhodla jsem se pro růžovou, i když jsem se trochu bála, jestli nerovnoměrná barva nebude s hutnou krajkou už moc. Zkrátka jestli to nepřeplácám.

Ručně barvenou přízi Platinum Sock Dusk značky Zufibres jsem měla doma už docela dlouho. Myslím, že nakonec je barva akorát kropenatá, aby byla s krajkou zadobře. Krajku nepřebije a jsou výrazné i zadní části ponožek pletené hladce.

Ponožky pro mě i pro kamarádky

Už během pletení mi došlo, že některé z ponožek pošlu dál. Z loňska mám ještě šest párů, a i když už jsou trochu onošené, další vlastně ani nepotřebuju. Navíc si kdykoli můžu vyrobit další.

Druhý, třetí a šestý pár pošlu kamarádkám. Aspoň jsem pro jednou mohla plést menší velikost. 🙂

Letošním ročníkem jsem neproplula tak hladce jako loňským. Chybělo mi nadšení a o vzorech jsem občas pochybovala. Všech šest párů jsem dokončila snad jen proto, že byly nasnadě. Nemusela jsem se dlouho rozhodovat, co nahodím. Na výsledku to ale podle mě není poznat. Pohled na celou kolekci, která tak krásně ladí, mi dává zapomenout, jak se mi leckdy nechtělo.

Ještě že mám tenhle blog. Aspoň si tu uložím fotky a vzpomínky na sérii The Handmade Sock Society 2021, než se rozuteče do světa. Nekecám, jeden pár totiž poputuje s novou majitelkou do Norska. 🙂

pletené ponožky

Přehled přízí

Příze značky Seasons Yarn jsem zakoupila na Etsy, ostatní ve Woolpointu.

  1. Curling Mist Socks, příze Filcolana Arwetta tmavě modro-šedá odstín 234 Slate
  2. Picnic Blanket Socks, ručně barvená příze Seasons Yarn, Resilient Merino Sock v odstínu Late Bloomer + Filcolana Arwetta odstín 977 Marzipane Melange
  3. Wild Bees Socks, příze Filcolana Arwetta odstín 977 Marzipane Melange
  4. Spinifex Socks, ručně barvená příze Seasons Yarn, Nomad Yak Sock v odstínu Rosewood
  5. Lavender Fields Socks, příze Filcolana Arwetta odstín 973 Nougat
  6. Scribbly Gum Socks, ručně barvená příze Platinum Sock Dusk od Zufibres
Moderní pletení s Jessie Mae
Tílko Sunwake z časopisu Pom Pom

Mohlo by se vám líbit

4 Komentáře

  • Odpovědět Modena 2. 12. 2021 v 12:40

    Úžasná relaxace, smysluplné vyplnění času a radost z výtvorů pro své nejbližší, bližní atd. Také i pro sebe Tak to mám já. Zdravím a přeji krásné a klidné tvořivé dny.

    • Odpovědět Štěpánka 3. 12. 2021 v 8:41

      Děkuji. Vám také!

  • Odpovědět Ponozky 20. 12. 2021 v 13:36

    Dobry den Stepanko.Delate moc hezke vecicky.Jste moc sikovna.Rada bych vas pozadala o mavod na ponozky , na dvou jehlicich nebo i jine postupy, nemate nahodou neco jednoducheho? Obcas me brni a boli ruce a tak by me to moooc pomohlo.Dekuji krasne a mejte hezke predvanocni dny.Lenka

    • Odpovědět Štěpánka 21. 12. 2021 v 11:19

      Dobrý den, Lenko,
      děkuji. Základní návod na ponožky je Basic Socks That Rock, akorát musíte být přihlášená na Ravelry (přihlášení i návod je zdarma). České návody najdete i na youtube. Na ruce je podle mě nejméně náročné pletení na dlouhých kruhových jehlicích pomocí techniky magic loop. Držím palce s ponožkami a přeji krásné svátky!
      Štěpánka

    Odpovědět