Prvním velkou výzvou pro začínající pletařky a pletaře je svetr. Nepochybuju, že si každý pamatuje svůj první a možná ho má i někde schovaný. Já ho mám ve skříni furt a kdyby byl z trochu příjemnějšího materiálu, tak ho snad nesundám. 🙂
Popíšu vám tu všechno, co si z jeho pletení pamatuju a budu ráda, když se svěříte s vlastními zkušenostmi v komentářích. Článek je to docela dlouhý a protože jsem ještě nevěděla, že budu psát blog, nemám moc fotek. Doporučuji ho číst hlavně těm, kteří jsou frustrovaní z prvního svetru. Protože to pomine a výsledek bude stát za to!
Návod
Nejdřív jsem si musela vybrat, jaký svetr budu plést. Jako pravá začátečnice jsem si nelámala hlavu s obtížností a vrhla se rovnou na svetr pro pokročilé! Vybrala jsem si Nurtured od Andrey Mowrey, kterého byl tou dobou plný instagram. Problém však nastal hned na začátku u výběru vlny, protože značka příze Julie Asselin, ze které ho Andrea pletla, se prodává jen v USA. Takže jsem musela vymyslet, jak ji nahradit a to bylo snad náročnější než celé pletení.
Výběr správné příze
Výběr typu a tloušťky příze mi ze začátku dělal velké problémy a doteď s tím bojuju. Jestli máte stejný problém, tak nezoufejte, nejste v tom sami. Zkuste zatím kouknout na článek z blogu Woolpoint o mezinárodním značení tloušťky příze.
Můj návod si žádal přízi tloušťky aran. Jenže jediný, kdo v té době v Česku používal toto značení byly Vlněné sestry a ty neměly přízi v dostatečném množství. Aspoň ne takovou, co by se mi líbila, a za cenu, která by se mi líbila.
Cena totiž hrála také docela důležitou roli. Nechtěla jsem dát za materiál na první svetr 3 000 korun. Co kdybych ho nedokončila? Na druhou stranu jsem chtěla plést z pravé vlny, takže mi zbyla vlastně jen jediná možnost: koupit přízi od Dropsu.
Drops nabízí cenově dostupné příze snad ze všech materiálů. To znamená, že většina klubek o 50 gramech stojí do 100 Kč a mají různé délky podle typu příze. Po konzultaci s kamarádkou jsem vybrala typ Drops Nepal a nakoupila ho v e-shopu Ganella, kde mají skoro všechny barvy v dostatečném množství pro svetr.
Na e-shopu se příze vybírá těžko. Fotka neumí zachytit odstín barvy v kombinaci se strukturou příze. Navíc každá obrazovka ukazuje barvu trochu jinak.
Proto jsem si objednala radši dvě sady klubek. První v tmavě oranžové barvě, a kdyby se mi odstín oranžové nelíbil, v záloze jsem měla šedou, na které není co zkazit. Barvy jsem vybírala na stránkách Dropsu, v Ganelle mi přišly zkreslené (možná proto, že e-shop nepoužívá na pozadí bílou barvu).
Konečně pletu svetr!
Návod jsem si koupila na Ravelry a začala plést na jehlicích, co jsem doma našla. Byly to dvoje kruhové jehlice velikosti 4,5 mm. Jedny byly dřevěné a jedny kovové. Za to by mě zkušené pletařky asi nepochválily! 🙂
Moje první pletení svetru začalo tragicky. Že musím uplést vzorek, abych trefila správnou velikost, jsem věděla. Nevěděla jsem ale, jako ho plést. Pletla jsem ho ale tam a zpátky, nikoli do kruhu, jak to bylo v návodu, a proto byl méně utažený. Navíc jsem v něm měla hladká oka obrace a obráceně obratká hladce (z toho by mohl být hezký jazykolam).
TIP: Vzorek se má plést stejným způsobem jako svetr. Pokud pletete svetr do kruhu, vzorek se plete také do kruhu. Pokud svetr pletete tam a zpátky, pleťte tak i vzorek.
Naštěstí jsem to nevzdala a nahodila na rukáv. Andrea v návodu doporučuje plést rukáv jako jeden velký vzorek. Moc nechápu tu výhodu, protože já po několika večerech pletení rukávu zjistila, že má špatnou velikost. Což mě slušně řečeno odradilo, rukáv jsem CELÝ vypárala a Nurtured svetr už nikdy neupletla. Popravdě by byl strašně tlustý, takže bych ho asi stejně nenosila.
Jiný návod, aneb už opravdu pletu svetr!
Jako správný začátečník jsem po počáteční tragédii usoudila, že potřebuju jednodušší návod. Našla jsem proto návod na svetr od Petite Knit s názvem Novice, na který je třeba stejná tloušťka příze, tedy aran. Na sítích je moc oblíbený, tudíž by se určitě našla dobrá duše, která by mi poradila.
Žádných rad nakonec nebylo třeba. Návod je opravdu jednoduchý a všechno, co jsem potřebovala jsem našla na youtube.
Pletení svetru odshora s kulatým sedlem se moc neliší od pletení čepice. Jediné, co si člověk musí dohledat, je oddělování rukávů a nahazování ok v podpaží.
Svetr Novice je pletený od průkrčníku s tím, že patent kolem krku se nakonec zahne dovnitř a přišije, takže je krásně úhledný. V kruhovém sedle se přidává každých pár řad a zbytek se plete hladce. Jediná záludnost je odhadnout délku svetru a rukávů. Já jsem pletla velikost L a obojí se mi zdálo až moc dlouhé, a to mám ruce dlouhé jako opice. Trochu podezřívám Petite Knit, že větší velikosti netestuje.
Naštěstí si svetr pletený shora lze vyzkoušet už během pletení. Takže jsem si oblékala rozpletený svetr, odhadovala délku lemu a zvedala ruce, abych viděla, kam až se vykasá. U rukávů to bylo ještě trochu záludnější, protože se pletly rovně jako trubka, a pak se hodně zabraly až těsně před lemem, aby vytvořili balónový efekt. Ten rukávy trochu zkrátí, tak jsem nic neriskovala a upletla je spíš delší.
Při prvním zkoušení se mi délky moc nezdály, ale spíš to bylo tím, že při pletení se člověk zabývá detaily a při nošení už ne.
Radost, kterou jsem měla z nošení svého prvního svetru, ani nedokážu vyjádřit! Navíc ta barva je prostě skvělá a jednoduchý střih povyšuje na další úroveň. Bohužel nosím ho zřídka, protože vlna mě trochu kouše a když si pod svetr vezmu tričko s dlouhým rukávem, je moc teplý na pražské zimy. Už teď je ale jasné, že na něj nikdy nezapomenu. 🙂
Budu ráda, když se v komentářích podělíte o své zkušenosti s pletením prvního svetru.
4 Komentáře
Bezvadný článek! Na první svetr se teprve chystám. Doporučila byste pro začátek stejný svetr (novice) nebo znáte jiný vhodnější? Děkuji za radu. Jana
Děkuji! Novice můžu určitě doporučit. Návod není v češtině, ale dá se zvládnout, kdyžtak pomůžu, nebo se můžete zeptat v některé z pletacích skupin na Facebooku. Výhoda je, že je z poměrně tlusté příze a že nemá žádné tvarování pomocí zkrácených řad.
Jiné začátečnické svetry neznám, ale jakýkoli jednoduchý svetr bez vzoru s raglánovými rukávy, nebo kruhovým sedlem, se dá zvládnout na první pokus. 🙂 Držím palce!
Chystam se na nej take, ale bojim se teovhu te anglictiny. Existuje i nejaka podpurna pletaci skupina mimo fbk?
Bohužel o žádné nevím, ale na internetu najdete hodně pletacích slovníčků. Případně pokud si nebudete vědět rady s nějakou technikou, najděte si video na YouTube, tam jazyk nepotřebujete. Držím palce!