pletení

Jak plést vzorek a co dělat, když nesedí

4. 6. 2021

Pletení vzorku je taková zkouška nanečisto, než se pustíte do velkého projektu. Osvojíte si techniku, zkontrolujete, jak se chová příze a jak k sobě ladí barvy, a hlavně určíte velikost. Bez něj byste mohli plést svetr několik měsíců, než byste zjistili, že vám nesedí. Sice i se vzorkem se může stát, že se netrefíte. Šance je ale o dost nižší.

Přínosy vzorkování jsem probrala v článku K čemu je pletení vzorků, když je to taková otrava?, a teď se vrhnu na praktické rady. Dozvíte se jak, se vzorek plete a jak se měří. Co dělat, když nesedí. Jak ho upravit, nebo jak se svým vzorkem vybrat jinou velikost. Nemusíte se totiž řídit doporučenou velikostí, ale využít svůj vzorek a přizpůsobit si návod.

Jak plést vzorek

Při pletení vzorku se snažíme dosáhnout doporučené hustoty pleteniny v návodu. Většinou uvádí počet ok na šířku a řad na výšku na čtverci 10 × 10 cm (přibližně 4 × 4 palce) a v jakém vzoru se plete. Například může být v návodu vzorek (gauge) velikosti 24 ok na šířku (24 stitches) a 30 řad na délku (30 rows) hladkým žerzejem (stockinette stitch), a tomu se snažíme přiblížit.

Abyste trefili velikost, je třeba uplést trochu větší vzorek než 10 × 10 cm. Okrajová oka totiž mohou být deformovaná. Platí, že čím větší vzorek, tím lepší. Myslím, že nahodit byste měli alespoň o polovinu víc ok, spíše však dvojnásobek. Za prvé budete mít lepší představu, jak se bude pletenina chovat, jestli bude splývavá, tuhá nebo průsvitná. Za druhé víc ok na jehlicích simuluje pletení svetru. Při pletení dlouhých řad můžete totiž utahovat jinak než na krátkém vzorku. Co si ale budeme nalhávat… Většina z nás už je natolik natěšená na svetr, že považuje vzorek za nutné zlo a plete ho co nejmenší. Včetně mě.

Důležité je plést vzorek stejně jako výsledný projekt. Tzn. do kruhu, pokud se i svetr plete do kruhu.

Fotky vzorků v reklamách jsou krásné. Měkoučké čtverečky hezky orámované vroubkem, které bych si nejradši vystavila. Proč tak nevypadají ty moje?! K úhlednému čtverečku se dopletu málokdy. Znamenalo by to plést tam a zpátky, jenže dneska se většina věcí plete do kruhu. Moje vzorky jsou spíš chaotické, pracovní a všude čouhá příze. Fungují ale stejně! 🙂

Toto je úhledný vzorek, který jsem upletla speciálně kvůli tomuto článku, abyste viděli, jak vypadá.

Na pletení do kruhu používám trik na kruhových jehlicích. Po dokončení řady přesunu pleteninu k druhé jehlici a vedu tam i pracovní přízi, která na rubu vytvoří dlouhé provazce. Aby pletenina lépe držela pohromadě pletu první a poslední oko za zadní nit. Po dokončení vzorku se mohou provazce přestřihnout a vyblokovat. Pokud ale nechcete přijít o přízi, stačí je nechat hodně volné, aby ani při blokování vzorek nestahovaly.

Vzorky pletené do kruhu s provazci příze na rubové straně. U modrého jsem je přestřihla, u pravého ne.

Jak měřit vzorek

Vzorek se musí před měřením vyprat a vyblokovat (blokování je vytvarování vlhké pleteniny do požadovaného tvaru). Takže se pletení svetru ještě trochu oddálí. Je to boj nervů! 🙂 Praní je ale důležité, protože některé příze se po něm vytáhnou. Vzorek blokujte stejně jako výsledný projekt. Jestli necháte svetr uschnout volně bez špendlíků, udělejte to i se vzorkem.

Když vzorek nevyblokujete, riskujete, že se po vyprání rozměry změní a svetr nebude sedět. Můj vzorek na Snowy Forest měl před vypráním 17 ok a po vyprání 15 ok na 10 cm. Kdybych ho nevyprala, svetr by měl kolem hrudníku i o 15 cm víc.

TIP: Osvědčilo se mi si dvakrát zapsat počet ok a řad – před vypráním i po vyprání.

Po domácku vyrobený měřič vzorku v časopise „Jehlice, háček a zkušenosti“ z roku 1985.

Po upletení a vyblokování vzorku je načase ho změřit. Můžete si pořídit speciální pomůcku, která orámuje čtverec o straně 10 cm. Nebo si ho můžete vyrobit pomocí pravítka a tenkých ponožkových jehlic (případně zbytku příze). Často se oka nevejdou do deseticentimetrové „ohrádky“ přesně a na konci půlka nebo čtvrtka přebývá. Tu je třeba také započítat! Protože půlka oka ve vzorku může změnit obvod svetru i o několik centimetrů.

Co dělat, když vzorek nesedí?

Uplést další na jinak silných jehlicích a znovu ho změřit.

Při pletení vzorku se potřebujete trefit zejména do počtu ok na šířku. Délka se dá při pletení upravit počtem řad a většina návodů je tak i napsaná. Například: „Pleťte lem, až bude měřit 8 cm.“ Výrazný rozdíl v počtu řad se může negativně projevit třeba u vyplétání nebo tvarování raglánu, ale i s tím se dá poprat během pletení. Mně se to například stalo při práci na kardiganu Liv a na výsledku to není vidět.

Jak poznat, jestli plést další vzorek na menších nebo na větších jehlicích? Nedávno jsem na to slyšela skvělou pomůcku: Představte si vzorek jako krabičku o straně 10 cm. Vejde se do ní 6 kostek v řadě (kostky = oka). Vy ale potřebujete v řadě jen 4 kostky, takže musí být o trochu větší, aby krabičku vyplnily. Vezmete tedy větší jehlice. Pokud byste potřebovali 8 kostek, musí být menší, stejně jako jehlice.

Vzorky na svetr Snowy Forest (vpravo) jsem pletla dva na různě velkých jehlicích (spodní na větších a horní na menších). Vzorek vlevo je na svetr Trouville. Spodní část je pletená na 3mm jehlicích, přibližně v polovině jsem přešla na menší 2,75mm jehlice.

Pletenina se dá trochu zvětšit při blokování. Stačí ji navlhčit a napnout na podložku pomocí špendlíků. Nejlépe to jde s vlnou, která má tvarovou paměť a sedne si tak, jak ji rozložíte. Tím se dá zachránit malá odchylka. Nefunguje to ale na zmenšení, ani na roztažení o desítky centimetrů.

Jak převádět velikosti?

Někdy má vzorek sice přesný počet ok, ale nevypadá dobře. Stává se to často, zejména když nahrazujete přízi doporučenou v návodu za jinou. Když je pletenina vzorku moc děravá, tuhá, nebo splývavá a nehodila by se k designu projektu, nemusíte se držet doporučeného počtu ok. Můžete použít vzorek, který se vám líbí, jen budete plést jinou velikost. Tu správnou vyberete pomocí trojčlenky či aplikace. Já ráda používám Row Counter (aplikace pro Android i pro iPhone), protože jí věřím víc než svým výpočtům. Přepočet online najdete také na stránce pletařky Marrei knits

Díky přepočtu vzorků zjistíte, jestli plést větší nebo menší velikost a hlídáte si jen délku. Popravdě to dělám často. Například na tílko Lydie jsem použila tenčí přízi a pletla větší velikost. Na tílko Sunwake, o kterém brzy napíšu, jsem zase vzala silnější přízi a pletla menší velikost.

Příklad přepočtu vzorků

Doporučená velikost:

  • vzorek na šířku 10 cm má 20 ok
  • obvod hrudníku svetru, který chci plést je 110 cm
  • počet ok kolem hrudníku je tedy 220 ok

Moje velikost:

  • můj vzorek na šířku 10 cm má 18 ok
  • obvod hrudníku, který chci plést, je stejný, tedy 110 cm
  • počet ok kolem hrudníku, který mám plést je tedy 198 ok*
  • vyberu si menší velikost, která má kolem hrudníku počet ok nejblíže k číslu 198

*Vzorek o šířce 10 cm se vejde do obvodu svetru (110 cm) celkem 11krát. Ve vzorku jsem na šířku 10 cm upletla 18 ok, které vynásobím 11krát a vyjde mi počet ok na obvod svetru. Vyberu si tedy tu velikost, která má obvod hrudníku kolem 198 ok, a tu nahodím.

Malé odchylky ve velikosti se dají dohnat při blokování. Menší svetr se dá trochu roztáhnout, případně přidržet špendlíky.

Lydia tank blokování

Když se liší napětí příze u vzorku a u projektu

Bohužel se to často stává. Vzorek vám vyjde správně, ale při pletení svetru počty řad a ok najednou nesedí. Nejspíš utahujeme jinak, protože vzorek není tak těžký a má malý počet ok oproti svetru. Dřív mi to tak vycházelo často, teď už je to lepší. Možná to chce jen cvik, aby si ruce zvykly na stejnoměrné pletení. Co vám ale podle mých zkušeností může pomoct:

  • Upleťte větší vzorek. Čím větší vzorek, tím líp nasimulujete práci se svetrem.
  • Všímejte si, jak pletete vzorek – jak utahujete, nebo kam až posunujete přízi na pravé jehlici. U pletení svetru pak lépe docílíte stejného napětí.
  • Když už máte hotový kus svetru a nejste si jistí velikostí, vyperte ho. Můžete ho sundat z jehlic na pomocnou přízi a namočit do vody. Po uschnutí přeměřte počet ok a budete mít jistotu.
  • S kruhovými jehlicemi dávejte pozor na krátká, či naopak příliš dlouhá lanka. Když se oka na jehlicích moc tísní, nebo jsou moc roztažená, může to ovlivnit výslednou velikost. A také se hůř plete.
  • Velikost ok se dá upravovat. Záleží, jak daleko posunete upletené oko na pravé jehlici. Pokud zůstane u špičky, bude menší. Čím dál ho se dostane od špičky, tím bude větší. Tato poučka se mi hodila, když jsem upletla dva vzorky a požadovaná velikost byla přesně mezi nimi. Vzala jsem tedy menší jehlice, ale posunovala oko na pravé jehlici dál od špičky, abych ho trochu zvětšila. Nejdřív jsem se na to musela soustředit, ale po pár řadách jsem si zvykla a pletla tak automaticky.

Vzorky se dají natrénovat

Doufám, že jste si z článku aspoň něco odnesli. Vzorkování může být odstrašující, ale je to jen další pletařská disciplína. Někoho odrazuje matematika, na kterou dnes už ale máme šikovné aplikace. Někdo je zase nešťastný, protože má pocit, že mu vzorky nikdy nesedí. Jednou to určitě vyjde!

Vzorky se dají natrénovat stejně jako ostatní pletařské disciplíny. Každý si časem najde svůj styl a postup. Hezké na nich je, že nám nejen pomáhají, ale nás i spojují. Schválně, znáte někoho, kdo neplete a ví, co je to vzorek a k čemu slouží? Já teda ne. To vědí jen pletařky a pletaři. 🙂

Tílko Sunwake z časopisu Pom Pom
K čemu je pletení vzorků, když je to taková otrava?

Mohlo by se vám líbit

Žádné komentáře

Odpovědět