pletení

Jak jsem si na kurzu upletla svetr na míru

30. 4. 2022

K Vánocům jsem si nadělila online kurz pletení. Na Instagramu ho doporučovala jedna americká pletařka, která se tam hodně naučila, i když už je zkušená. To bylo něco pro mě! Sice plést umím, ale chci se toho ještě hodně naučit a nejradši bych si pořád povídala o pletení.

Kurzy vede lektorka Allyson Dykhuizen. S pletením má 22 let zkušeností, je designérka a dlouho prodávala příze. V Chicagu, kde žije, je oproti nám sedmihodinový časový posun, tak jsem sáhla po dopoledním kurzu. Po půlnoci bych už moc nevnímala… Vybrala jsem ten nejsložitější svetr, abych se toho co nejvíc naučila, a čekaly mě skoro tři měsíce společného pletení.

Svetr Svenson je od návrháře a zakladatele značky Brooklyn Tweed Jareda Flooda a má i pánskou verzi. Je to klasický aranský svetr, který se plete rovně ve čtyřech částech (rukávy, přední a zadní díl), které se nakonec sešijí v raglánu a naplete se nákrčník.

Nejprve jsem musela koupit přízi. V návodu je pro mou velikost spotřeba 2000 m DK příze. Koupit dva kilometry tak silné příze je docela oříšek a ještě mě tlačil termín začátku kurzu. Po dlouhém pátrání v různých obchodech jsem měla asi pět možností a jen jednu v barvě, která se mi líbila. Objednala jsem tedy šestnáct klubek nebarvené příze Retrosaria Brusca u Vlněných sester a těšila se na začátek kurzu.

Brusca je hrubá rustikální dvounitka z portugalských ovcí. Dvounitky se obecně na plastické vzory nedoporučují. Nejsou tak kulaté a vzor je plošší. To mi ale nevadilo. Jako inspiraci jsem měla kardigan z Olive Clothing, také bez výrazného vzoru.



Rozdíly mezi českým a americkým pletením

Kurz se konal online na Zoomu každou neděli odpoledne. Anglicky umím docela dobře, ale na první hodině jsem se pořádně zapotila. Nejenže jsem musela sledovat konverzaci, ale ještě si připravovat a promýšlet vlastní svetr. Míry v palcích mi moc neřikaly. Anglické číslování jehlic mi bylo taky cizí. Až když lektorka demonstrovala techniku nahození, trochu jsem se uklidnila: „Konečně pleteme a to je něco, čemu rozumím.“ Jenže ouha, ona plete anglickým způsobem s přízí v pravé ruce, takže ani tady jsme se nepotkaly. Nikdy mě nenapadlo, nakolik je americké pletení odlišné od toho našeho!

Počáteční šok naštěstí rychle pominul a další hodiny už byly lepší. Vybavila jsem se metrem, který má z jedné strany centimetry a z druhé palce (inches), a připojila sluchátka, abych lépe rozuměla.

Rukáv jako vzorek

Potom, co jsme si změřili obvod zápěstí a upravili počet ok lemu, jsme nahodili na rukáv jako vzorek. V návodu je lem rukávu opravdu široký. Na kurzu byly ženy (a jeden muž) různých velikostí a všichni ho zmenšovali. Asi ve třetině rukávu jsme ho na jehlicích vyprali nebo propařili a vyzkoušeli velikost. Moje pletenina byla moc volná. Tak jsem začala další rukáv na menších jehlicích, který se mi už líbil. Když jsem ale nahodila druhý do páru (celkem třetí pokus), jinak jsem utahovala a skončila se třemi rukávy různých velikostí. Naštěstí jsem si toho všimla včas a nepletla je celé. Rekord ve skupině byly čtyři celé upletené rukávy! 🙂

Tři pokusy o rukáv.

Proč jsem pokaždé jinak utahovala? Problém nejspíš v kombinaci příze, která není hladká ani rovnoměrná, a složitého vzoru, na který jsem si musela chvíli zvykat. Čím víc jsem ho pletla, tím byla velikost ok i řad pravidelnější.

Výpočty a úprava velikosti

V určení velikosti hrála zásadní roli volnost neboli ease. Tu si každý vybral podle svých preferencí. Já jsem chtěla 15–20 cm volnosti na těle a 2 cm na pažích. Nakonec mám na těle 15 cm a jsem spokojená.

Snad nikdo z kurzu nepletl podle doporučeného vzorku. Každý jsme si za pomoci lektorky přepočítávali velikost a upravovali návod. Nakonec jsem pletla přibližně podle velikosti 3 a v průběhu pletení dělala menší úpravy. Některé pletařky ze skupiny pletly jinou velikost pro tělo a jinou pro rukávy, a pak rozdíl vyrovnávaly v raglánu. Já naštěstí nemusela! Finální rozměry mého svetru proto odpovídají velikosti 5. Paradoxně jsem použila menší jehlice než doporučuje návod a vyšla mi větší oka.

Výhoda pomalého pletení je, že v průběhu práce můžete dělat změny.

Nejcennější rada, kterou jsem si z kurzu přinesla je, že všechno se dá spočítat, ale výsledek pletení není nikdy předem jasný. Záleží na hustotě ok, typu příze, na způsobu pletení a dalších proměnných, které se s každým projektem liší. V jednu chvíli prostě musíte přestat počítat oka, nahodit a být připravení svou strategii změnit, když bude potřeba.

Abychom se neztratili v různých vzorech a přidávání, zapsali jsme si je do tabulky. Já používala Google Sheets a některé spolužačky kostičkovaný papír.

Na konci mi zbylo přes 5 klubek příze. Skoro třetina! Způsobila to jiná hustota ok a také fakt, že Jared Flood je jedním z návrhářů, který v návodech pro jistotu udává větší spotřebu (prý asi 15 %). Asi aby prodal víc příze… Díky, Jarede! 🙂



Praní a konstrukce

Nejprve jsem upletla rukávy, pak zadní a nakonec přední díl. Každou část svetru jsem během práce vyprala asi třikrát nebo čtyřikrát. Nejprve při pletení kvůli velikosti, potom jednotlivé díly, aby se dobře sešívaly, a nakonec celý svetr po sešití.

Abych ušetřila čas, rukávy jsem nejdřív jen pořádně propařila žehličkou přes plátno. Bohužel pak ale po vyprání ještě vyrostl. Prý někomu stačí jen napařovat. Mně to nestačilo.

Pletení svetru Svenson mě i další účastníky kurzu moc bavilo, asi proto, že se pořád mění vzory. Bojovala jsem jen se sešíváním raglánu a bočních švů. Švy raglánu nebyly stejně dlouhé, tak jsem si vyznačila polovinu a čtvrtiny a šila tak, aby se tu oba švy sešly. Bohužel příze Brusca nemá hladký povrch a trhá se, což je pro šití vražedná kombinace. Trvalo to věčnost a musela jsem zapošít asi deset konců navíc, jak příze praskala. Nervy ale stály za to, v raglánu není sešití vůbec vidět!

Na poslední hodinu jsem přišla se špatnou zprávou, že se díly po praní vytáhly. Délka byla stejná jako u svetru mého muže, který je o dvacet centimetrů vyšší. Všichni se mi snažili pomoct a uklidňovali mě, ať pokračuju, že to možná dobře dopadne. A taky že jo! Po sešití raglánu se díly jakoby posunuly nahoru. Jen u posledního praní jsem moc vytáhla rukávy, tak je nosím ohrnuté. Všechny části svetru, které jsem propočítávala a upravovala na postavu, sedí skvěle!

Pár poznámek k návodu

Všechny díly (rukávy, přední a zadní díly) se pletou rovně od spoda nahoru. Nakonec se sešijí a doplete se lem průkrčníku.

Návod na svetr Svenson má 23 stran. Je sice dlouhý, ale srozumitelný. Raglán svetru není rovný, ale trochu zakřivený, a díky tomu dobře sedí. Výtku mám jen k příliš širokému lemu rukávu a vysokému zadnímu dílu. Jinak je postup skvěle propracovaný.

Svetr, který sedí

V prvních lekcích kurzu jsme pletli všichni spolu, řešili jsme techniku a společně si vyměňovali zmatené pohledy. V pozdějších hodinách byl každý v jiné fázi pletení, takže jsme spíš společně řešili problémy. Když nepomohla lektorka, poradil jiný člen kurzu.

Někteří se kurzu zúčastnili, aby měli padnoucí svetr a dozvěděli se pár tipů, jiní aby měli k pletení společnost. Já jsem ocenila obojí a oblíbila jsem si lektorku Allyson natolik, že jsem si hned koupila další kurz. Tentokrát si pletu svetr Throwover od Andrey Mowry s kruhovým sedlem a výpletem.

Potěšilo mě, že v kurzu nikdo neřešil, jestli je tlustý nebo hubený. Každý se prostě změřil a upletl si svetr na svou postavu. Nakonec, komu by neslušel svetr na míru?

Kvůli kurzu jsem nad svetrem Svenson strávila víc času, než kdybych ho pletla sama. Několikrát jsem se vracela, prala jednotlivé kusy a přepočítávala rozměry. Chytlo mě to natolik, že už asi žádný svetr nebudu plést bez úprav! Nejsem typ pletařky, která si chce jen odpočinout a nepřemýšlet (i když proti takovému přístupu nic nemám). Já se ale chci učit se nové věci, zlepšovat se a plést na postavu.

Svetr Svenson (for her)
Designér: Jared Flood pro Brooklyn Tweed
Velikost: 3 (s finálními rozměry přibližně velikosti 5)
Jehlice: 3,5 mm na tělo a 3 m na lemy
Příze: 1320 m (10,5 klubka) Retrosaria Brusca v nebarveném odstínu C od Vlněných sester
Úpravy: jiný vzorek a velikost; zúžení lemu rukávů; tělo je pletené rovně bez vypasování (bez přidávání ok po stranách); rukávy jsou delší a tělo naopak kratší než v návodu

Můj návod na ponožky Briza je v časopise Laine!
Výběr barev pro vyplétání

Mohlo by se vám líbit

3 Komentáře

  • Odpovědět Martina Kucháriková 21. 7. 2023 v 12:23

    To je tak nádherný svetr! Vy jste tak nesmírně šikovná! Neuvažujete o vedení nějakých kurzů pletení?

    • Odpovědět Štěpánka 22. 7. 2023 v 6:55

      Mockrát děkuju!
      Kurzy plánuju! 🙂 Zatím jen v hlavě, protože jsem uprostřed dlouhé rekonvalescence, ale někdy v blízké budoucnosti chci určitě kurzy otevřít. Sledujte blog, nebo se přihlaste k odběru newsletteru a já dám včas vědět.
      Ať to zatím dobře plete!

  • Odpovědět Martina Kucháriková 31. 7. 2023 v 8:00

    Moc děkuju za informaci. Až bude vypsán kurz, tak budu první ve frontě :). Ať se daří rekonvalescence ❤️!

  • Odpovědět