pletení

#3 Super Sock KAL Ponožky ze zbytků alias scrappy socks

1. 5. 2024

Muselo to přijít! Každý, kdo plete ponožky ví, že z klubíčka vždycky zbyde. My už jsme v rámci Super Sock KALu upletli dva páry, takže se jistojistě nemýlím, když řeknu, že se u vás nějaké to miniklubíčko najde. 🙂 V podstatě po prvním upleteném projektu trochu příze zůstane, a čím víc toho člověk uplete, tím hromada zbytků narůstá. Mně to docela trápí, tak s tím chci něco udělat!

K pletení ze zbytků se dostanu málo kdy. Většinou mám v hlavě docela jasnou představu, jak chci, aby projekt vypadal, a tak na zbytky není místo. Občas se mi podaří vybrat příze ze zásob, ale to je většinou víc celých klubíček. Prostě zbytky se vám nedostanou pod jehlice samy od sebe. Musíte chtít, a to často nejde, když je kolem tolik krásných designů, které se zbytky nepočítají.

Nedávno jsem pletla svetr, který jsem si speciálně navrhla tak, abych využila Heavy Merino od Knitting for Olive. Už jsem z něj upletla už tři svetry a zbylo mi pár klubek různých barev. Nedopadlo to nejhůř, ale úspěšná jsem nebyla. Z devíti klubek, která jsem doma měla, jsem sice vypletla skoro všechna, ale musela jsem ještě tři objednat a tři další mi tu zbyla…

Pravidla nepravidla

Super Sock KAL má hodně volná pravidla. V podstatě je vše dovoleno. 🙂 Tohle téma se ale přece jen pokusím specifikovat. Měli byste použít aspoň jeden malý zbyteček příze, ze které už jste dřív něco pletli. Když budou ze zbytků celé ponožky, splníte téma na 110 %. I když nechci kazit obchody mým oblíbeným yarn shopům, ideálně byste neměli ani koupit novou přízi, ale využít svoje zásoby.

V květnu a červnu chci být zodpovědná, zbavit se pár miniklubek a plést ze zásob. Tak doufám, že i pro vás je to vítaná výzva.

Co budu plést já?

Ještě nejsem úplně rozhodnutá, ale nejspíš se pustím do svého vlastního návodu Pixel Snow Socks a zkusím udělat zbytkovou variantu. Budu trochu experimentovat a upletu špičky, paty a lemy z různých barev. Konce bych stejně musela zapošívat, tak to nebude práce navíc.

Návod na ponožky Pixel Snow Socks

Jak plést ponožky ze zbytků?

Nejjednodušší je vzít oblíbený návod na obyčejné ponožky a improvizovat. Můžete udělat proužky, barvy střídat ve větších blocích nebo jen začít tenkou linkou u lemu.

Od pletení ze zbytků mě vždycky odrazovalo zapošívání konců. Je jich totiž moc! Nedávno jsem se ale naučila techniku průběžného zapošívání, a už mě to vůbec netrápí. Je to jednoduchý trik a funguje. Já jsem se ho naučila z anglického videa od designérky Summer Lee, ale určitě existuje i spoustu dalších návodů. Doporučuju si ho také osvojit, ať mi na konci června nenadáváte, co jsem si to na vás vymyslela. 🙂

Existuje hodně návodů a tipů, jak na ponožky ze zbytků. Anglicky se jim hezky říká Scrappy Socks nebo Stashbusting Socks. Když je vygooglíte, najdete hromadu nápadů. Některé vzory jsou divoké, jiné docela jednoduché. Tady je jich pár pro inspiraci.

Melírované ponožky

Nejjednodušší způsob, jak se zbavit zbytků, je melír. Ponožková příze je většinou tenká, takže ji stačí držet dvojitě a vzít tlustší jehlice. Pak můžete plést podle jakéhokoliv návodu na tlusté ponožky a měnit příze, kdykoliv se vám bude chtít. Můžete barvy střídat po sekcích jako Thicksgiving Socks od Summer Lee, nebo vytvořit jemný přechod jako u Scrapsody Socks od Winter’s Weather Knits.

Ponožky rozdělené na části

Zaujalo mě, že designérka Sari Nordlund pořádá ponožkový KAL a dopředu počítá s tím, jak se využijí zbytky. Když s ní pletete všechny páry ponožek, zbytky vám vystačí na poslední pár! Takhle vznikly ponožky Storsand Socks, ale podobné s názvem Color Palette Socks navrhla například i designérka Laura Mooratz.

Jednotlivé sekce jde ozvláštnit pár řadami výpletu, jako u ponožek u ponožek Bits an Bobs od Morgan Panich, nebo Sprocket Socks od Megan Nodecker.

Vyplétané ponožky

Když nevíte, co se zbytky, vždycky se můžete pustit do vyplétání. Na jednu řadu stačí jen malé množství příze.

Možností je spoustu, vybrala jsem jen pár zástupců. Například ponožky My WabiSabi s jednoduchým geometrickým vzorem, které navrhla Mia Dehmer. Pokud pokukujete po něčem neodolatelně roztomilém a nevadí vám nepravidelný výplet, vyberete si u Stone Knits (třeba kočičí ponožky Herding Cats Socks).

Pro roztomilé ponožky mám asi slabost, protože jsem do výběru zařadila i ponožky Rainbow Town od designérky Yuccy. Stačí vybrat trochu jiné barvy a máte úplně jiné ponožky.

Nemusíte využít jen zbytky z pletení ponožek, ale i ze svetru. Tipuju, že tak to udělala Marie Wallin s ponožkami Lupin Socks, které jsou stejně krásné jako její svetry.

Divoké vzory

Poslední a nejzajímavější skupinu ponožek ze zbytků jsem si pro sebe nazvala divočárny. Mezi klasickými ponožkami rozhodně vyniknou. Všechny čtyři návody jsou na Ravelry k dispozici zdarma. Jdu si je hned stáhnout a zjistit, jak se pletou, protože mi to teda vůbec není jasné. 🙂

Ze zbytků látek se šijí patchworkové deky, takže proč by se nedaly ze zbytků vlny plést Patchwork Socks? Takový nápad měla designérka Winwick Mum a mně rozhodně zaujaly. Za divočárnu (v dobrém smyslu slova) považuju i zakroucené ponožky Tilt & Twist od Jennifer Pattison. Pocvičit vzory můžete u ponožek Mad Mix Socks od Virpi Tarvo. Poslední návod, který vám doporučím je jen v němčině, ale třeba se inspirujete a také si upletete kostičkované ponožky podobné ponožkám Elmar od Sabine Mains.

Věřím, že nebudete mít problém si vybrat. Doporučuji vzít do ruky zbytky a chvíli se s nimi probírat. Inspirace pak přijde sama.

3. téma ponožek se zbytků budeme plést až do konce června. Už se těším, co vymyslíte!

#3 Super Sock KAL Moje ponožky ze zbytků
#2 Super Sock KAL ponožky Starflight s jednoduchým dekorem

Mohlo by se vám líbit

Žádné komentáře

Odpovědět