pletení

Jaké vybrat ponožkové jehlice

28. 3. 2021
Jaké vybrat ponožkové jehlice

Když jsem s ponožkami začínala, nevěděla jsem, že existují různé druhy jehlic. Prostě jsem chtěla plést ponožky, tak jsem se zeptala v galanterii. Prodavačka bohužel nesdílela moje nadšení a otráveně mi prodala jehlice velikosti 3,5 mm a 100% akrylovou přízi (jinou asi stejně neměla). I když jsem se nenechala odradit, v půlce ponožky jsem udělala chybu a při opravě ji omylem celou vypárala. K ponožkám jsem se vrátila až za rok, tentokrát s pravou vlnou a lepším vybavením.

Objevila jsem speciální tenkou ponožkovou přízi z vlny s příměsí polyesteru. Podle etikety jsem si k ní pořídila levné jehlice velikosti 2,5 mm. S každými dalšími ponožkami jsem jehlice zmenšovala, a tak jsem se přes 2,25 mm dostala až ke 2 mm, protože málo utahuju. Později jsem přešla na krátké kruhové jehlice a postupně zkouším další a další možnosti, o kterých vám tu napíšu.

Jakou velikost?

O tom, že se ponožky pletou na tenčích jehlicích (2 až 2,5 mm) jsem psala v článku 7 tipů pro pletení ponožek. Správnou velikost bohužel nikde nevyčtete. Musíte jehlice vyzkoušet na vzorku. Záleží na stylu pletení a utahování. Čím víc utahujete, tím větší jehlice potřebujete.

Můžete se pustit i do tlustších ponožek. Jdou rychleji od ruky a jsou opravdu hodně teplé.

Jaký materiál?

Jestli rádi pletete na dřevěných jehlicích, mezi ponožkovými si moc nevyberete. Dřevo se totiž láme. Nejen při pletení, ale i když na ně omylem šlápnete. V menších velikostech se ani nevyrábí. Variantou jsou bambusové jehlice, které jsou pružnější a víc vydrží. Největší živostnost ale mají kovové. I mezi nimi máte na výběr nerezové, hliníkové a další.

Jaký typ ponožkových jehlic?

Ponožka je vlastně trubka s otvorem a tvarováním na patu. Plete se proto většinou do kruhu, a to poměrně úzkého. Podobná technika se používá na rukavice, rukávy, nebo dětské oblečky a i jehlice jsou stejné. Jaké jsou tedy možnosti? Výhody a nevýhody?

1/ sada pěti ponožkových jehlic

Výhody a nevýhody:

+ Seženete je všude a jsou cenově dostupné. Nejlevnější jsem našla za 22 Kč.
+ Nezáleží na obvodu. Můžete s nimi plést trubičku o obvodu 5 cm nebo 30 cm.
+ Upletete na nich celé ponožky od začátku až do konce.

− Hůř se s nimi manipuluje, vyžadují trénink.
− Musíte dávat pozor, abyste omylem nevytáhli oka z jehlice, když ji měníte.
− Je třeba si hlídat mezery mezi jehlicemi, aby nebyly vidět. Vyplétaná oka mají tendenci se mezi jehlicemi scuknout.

Anglicky mají zkratku DPNS – double pointed needles, doslova oboustranné jehlice.

Tradičně se ponožky pletou na sadě pěti jehlic, které mají špičky na obou stranách. Ponožka je na třech až na čtyřech, a další jehlicí se oplétá dokola. Donedávna jsme tu ani jinou možnost neměli a stále je to velmi oblíbená technika.

Ponožkové jehlice se prodávají v různých délkách od 15 do 20 cm. Delší jsou podle mě lepší, nemusíte se bát, že rozpletené ponožky z jehlic sjedou. Kratší jehlice se hodí pro menší obvody, například prstové rukavice, nebo doplňky pro děti.

Vyrábí je snad každá značka. Já mám dobrou zkušenost s hliníkovými Knit Pro Zing. Sehnala jsem je i ve velikosti 2 mm a stále drží.

2/ krátké kruhové jehlice

Výhody a nevýhody:

+ Nemusíte jehlice přehazovat, pletete furt dokola.
+ Jsou skvělé na vyplétání a komplikované vzory, protože nemají přechod mezi jehlicemi.

− Nejde s nimi plést užší obvody, takže například na špičku ponožky potřebujete ještě jiné jehlice.
− S některými typy jehlic se hůř manipuluje. Jsou drobné a můžou z nich bolet ruce.

Jehlice jsou opravdu krátké, kolem 25 cm. Osobně si myslím, že hodně záleží na ohebnosti lanka a na délce jednotlivých jehlic. Čím míň síly musíte vynaložit k ohnutí lanka a přiblížení špiček jehlic k sobě, tím lépe se vám bude plést.

Na krátkých kruhových jehlicích značky Knit Pro jsem pletla skoro celou sérii Ponožek The Handmade Sock Society. Na rozdíl od ponožkových jsem nemusela řešit, kde udělám přechod mezi jednotlivými jehlicemi, což se u krajky hodí. Pletení bylo plynulé a rovnoměrné. Trochu mě ale bolely ruce. Příště bych volila jehlice s ostřejší špičkou a jednou jehlicí kratší, jakou nabízí například Addi Sock Wonder.

3/ dlouhé kruhové jehlice

Výhody a nevýhody:

+ Dobře se na nich uchovávají rozpletené ponožky, neunikne vám ani očko.
+ Jsou oblíbené a některé návody jsou napsané přímo pro tuto metodu.
+ Upletete na nich celé ponožky od začátku až do konce.

− V půlce každé řady musíte přetahovat dlouhé lanko na druhou jehlici.
− Musíte zvládnout magic loop. Chce to chvíli trénovat správné napětí příze, aby byla oka rovnoměrná i v místě přechodu dvou jehlic.

Ideální jsou jehlice o celkové délce 80-100 cm a plete se na nich metodou magic loop.

Tento způsob pletení jsem dlouho odmítala, protože mě nebavilo přetahovat lanko. Na zkoušku jsem si pořídila 80cm jehlice Chiaogoo Twist Red a teď jsou mé nejoblíbenější. Mají dlouhé ostré špičky a ohebné lanko.

Anglické návody bývají čím dál častěji psané na metodu magic loop. Polovinu ok máte mít na přední jehlici a polovinu na zadní. Nemusíte se tím ale řídit. Oka na ponožkových jehlicích si můžete rozdělit do trojúhelníku. Polovinu ok dáte na jednu jehlici, druhou polovinu na dvě jehlice, čtvrtou oplétáte. U pletení na krátkých kruhových jehlicích stačí použít dva značkovače.

4/ další speciální jehlice

Prodávají se i hybridní jehlice na pomezí ponožkových a kruhových. Vypadají jako ponožkové s ohebným kloubem uprostřed. Na dvou jehlicích máte oka, třetí oplétáte. Nikdy jsem je nezkoušela, ale v kvalitním provedení to může být skvělá varianta k magic loopu. Vyrábí je značka Addi pod názvem CraSyTrio.

Jaké si tedy vybrat?

  • Baví vás magic loop? Vezměte si dlouhé kruhové jehlice.
  • Šetříte nebo chcete zkusit tradiční metodu? Pořiďte si sadu ponožkových jehlic.
  • Toužíte po co nejjednodušším pletení? Vyberte si krátké kruhové jehlice (ale pozor, stejně budete potřebovat další jehlice na špičku).
  • Chcete experimentovat? Kupte si speciální CraSyTrio a dejte mi vědět, jaké to je.
  • Na první krajku nebo vyplétané ponožky bych vzala krátké nebo dlouhé kruhové.

Ideální jehlice na pletení ponožek neexistují. Na různé vzory se hodí různé techniky a každému vyhovuje něco jiného. Dokonce se vaše preference můžou časem měnit, jako ty moje. Stačí když víte, jaký vám vyhovuje materiál a velikost, a můžete experimentovat. Aspoň se vám ponožky neomrzí. 🙂

Kde je pořídit?

Ponožkové jehlice prodávají ve všech obchodech s přízí. Největší výběr mají specializované yarn shopy, kde najdete i zvláštní kategorii „ponožkové jehlice“, jen dlouhé kruhové bývají zvlášť.

Ganella – jehlice značky Drops a cenově dostupné sady,
Katrincola – velký výběr různých značek včetně Knit Pro, Chiaogoo, Addi (včetně CraSyTrio) a dalších,
Klubka Ivana – cenově dostupné ponožkové sady z bambusu a kovu,
Moje klubko – ponožkové jehlice Drops a Knit Pro,
Upletusi.cz – krátké kruhové jehlice Addi Sock Wonder a dlouhé kruhové Addi Lace,
Vlněné sestry – velký výběr Knit Pro a Chiagogoo,
Waldes Koh-i-noor – ponožkové jehlice za 22 Kč, nejlevnější které jsem našla,
Woolpoint – velký výběr Knit Pro, Chiaogoo a Addi, včetně CraSyTrio,
Yarn Queen Prague – velký výběr Knit Pro a Chiagogoo.
Nebo ve vašem oblíbeném obchodě s přízemi.

První pletení s online kurzem na Craftsy
Svetr Snowy Forest s obřími copy

Mohlo by se vám líbit

6 Komentáře

  • Odpovědět add. ponožkové jehlice 30. 3. 2021 v 19:23

    Ráda Vás čtu. Hezky zpracované. Děkuji

    • Odpovědět Štěpánka 31. 3. 2021 v 8:12

      Děkuji, to mě moc těší!

  • Odpovědět ponožkové jehlice a styl pletení 4. 12. 2022 v 5:44

    Děkuji moc za rady, ponožky pletu už hodně dlouho…ale netušila jsem že jsou i jiné možnosti pletení než na 4-5 jehlicích. Jelikož teď hodně nadávám u nadkolenek…tak technika magic loop je jasná volba a vámi doporučené jehlice už jsou objednány 🙂 Děkuji moc a přeji spousty kilometrů zpracovaných přízí! 🙂

    • Odpovědět Štěpánka 4. 12. 2022 v 6:46

      To jsem ráda! Děkuji a doufám, že s novými jehlicemi půjde pletení dobře od ruky.

  • Odpovědět Alue 30. 1. 2023 v 22:52

    děkuji, opravdu jsem se dověděla co jsem hledala 🙂 koukala jsem na návody a nikdo neříkal jak má být jehlice velká, přitom je to zásadní info

    • Odpovědět Štěpánka 31. 1. 2023 v 9:10

      Díky moc za komentář! V to jsem doufala. 🙂
      Přeju krásné pletení!

    Odpovědět